ד"ר שמעון אקהויז, יו"ר אלון מדטק ונצ'רס אחד מהדמויות המשפיעות בענף ההלת'טק בישראל

היזם הסדרתי והמשקיע שמעון אקהויז הוא קטר שמוביל אחריו עשרות חברות טכנולוגיה רפואית, שרובן מגיעות לשלב ההנפקה או האקזיט בהצלחה משמעותית.

אקהויז נולד באוקראינה וגדל במעברה בפרדס חנה. הוא גר בחיפה, נשוי ואב לשתי בנות ובן, כולם מנכ"לי חברות סטארט אפ משלהם. הוא למד לתואר ראשון ושני בפיזיקה בטכניון וב-1978 קיבל דוקטורט בפיזיקה מאוניברסיטת קליפורניה באירוויין. ב-1969 הצטרף לרפאל, ב-1986 עבר לחברת מקסוול בארה"ב וב-1991 חזר לישראל והקים את החברה הראשונה שלו, שנודעה ברבות הימים כלומניס. מכאן החל קטר היזמות של אקהויז לשעוט קדימה: לומניס הונפקה בנאסד"ק ארבע שנים לאחר הקמתה, ואקהויז הקים את סינרון והביא אותה להנפקה ארבעה שנים לאחר מכן. בהמשך הוא הקים לא פחות מ-20 חברות, שרובן הגדול זכו להצלחה, נמכרו או הונפקו.

לפני כחודש הונפקה חברת אפיטומי שלו בתל אביב בשווי של כ-630 מיליון שקל, וכחצי שנה קודם לכן הונפקה סופווייב מדיקל בשווי של כ-800 מיליון שקל. הוא חתום על מאות פטנטים כממציא ועל למעלה ממ-50 מאמרים מחקריים מרכזיים. הבייבי העיקרי שלו כיום הוא חממת הטכנולוגיות הרפואיות אלון שהקים ב-2012, ודרכה הוא מעורב בשורת חברות טכנולוגיה רפואית נוספות.

גם ממרום שנותיו אקהויז הוא האדם הכי פעיל בעולמות הטכנולוגיה הרפואית בישראל, עם גיחות מעת לעת לתחומי אלקטרוניקה וזיהוי פנים. הוא ממשיך ליזום חברות חדשות, להשקיע בחברות של יזמים מעניינים כאנג'ל או כיו"ר מעורב ולייעץ ליזמים רבים. השפעתו נמשכת אל מעבר להשקעה הראשונית, וניכרת בין היתר בהחלטות על הליכה להנפקה ועל העדפת הבורסה בתל אביב. מעמדו הבינלאומי יכול להביא לחברות צעירות שיתופי פעולה (כמו ההסכם שחתמה אפיטומי עם נסטלה) שמזניקים אותה קדימה, או להביא השקעות זרות - כמו זו של רשות החדשנות האירופית שהשקיעה לאחרונה 38 מיליון יורו בחברות של חממת אלון.

 

https://www.tech12.co.il/index-startups/Article-cbfc098a1fd6e71027.htm